Lietuvos audiovizualinio sektoriaus verslas vis dar turi didelį augimo potencialą Baltijos šalyse, o ypač Lietuvoje, tačiau susiduria su rimtais iššūkiais dėl nelegalios veiklos mastų. Mano nuomone nereikia bijoti šių iššūkių ir šio sektoriaus verslas turėtų imtis dar aktyvesnių veiksmų sektoriaus ir verslo plėtrai.
2024 m. spalio mėnesio pradžios duomenys atskleidžia nerimą keliančią situaciją: trys didžiausi nelegalūs tinklalapiai – 8filmai.zip, Filmux.to ir Animukas.tv – kartu sulaukė daugiau nei 16,7 mln. lankytojų. Tuo tarpu didžiausia legali platforma Lietuvoje pritraukė tik apie 3 mln. vartotojų.
Spalio mėnesį vien tik 8filmai.zip sulaukė apie 18 mln. lankytojų.
Šie skaičiai rodo, kad didelė dalis Lietuvos auditorijos renkasi nelegalų turinį, kas stabdo audiovizualinio sektoriaus augimą ir mažina investicijas į kokybišką vietinį turinį. Piratavimo populiarumą lemia keli veiksniai: nemokamas turinys, paprastas prieinamumas bei ribotas legalių platformų turinio nacionaline kalba pasiūlymas.
Norint sumažinti piratavimo mastus ir paskatinti sektoriaus augimą, būtinos kompleksinės priemonės:
– Plėsti legalaus turinio pasiūlą nacionaline kalba. Kuo daugiau įvairaus ir prieinamo turinio, tuo didesnė tikimybė, kad vartotojai pasirinks legalius kanalus.
– Šviesti visuomenę. Reikia aktyviai komunikuoti apie nelegalaus turinio žalą ekonomikai, kūrėjams ir visuomenei.
– Stiprinti teisinę kontrolę. Efektyviau užtikrinti teisių gynimą, blokuoti piratinius tinklalapius.
Esminis momentas, kad šios veikos turi būti nuolatinės ir ilgalaikės, ko Lietuvoje šiuo metu labiausiai ir pasigendame, norint interneto vartotojų srautus pakreipti į legalias platformas.
Lietuvos audiovizualinis sektorius turi visas galimybes augti – svarbu sukurti ir plėsti sąlygas, kurios skatintų interneto vartotojų perėjimą prie legalaus turinio. Taip galime ne tik sumažinti piratavimo žalą, bet ir prisidėti prie stipresnės, inovatyvesnės kūrybinės industrijos kūrimo.
Ar to sulauksime? Tai parodys artimiausias laikotarpis. O kol kas negalime teigti, kad piratai pralaimi…
© INAC.LT, 2024